Wandelen in het Zevengebergte: 7 toppen rond Königswinter
Wandelen in het Zevengebergte (Siebengebirge) is allesbehalve vlak. Dit Duitse middelgebergte van vulkanische oorsprong ligt ten zuiden van Bonn, bij Königswinter en Bad Honnef, en staat garant voor een pittige wandeling. Tijdens deze rondwandeling over 7 markante bergtoppen maak je circa 1000 hoogtemeters, met steile hellingen, dichte loofbossen en fraaie uitzichten over het Rijndal.

Zeven bergen dan?
Bij de naam Zevengebergte denk je aan zeven bergen. Het getal zeven slaat echter niet direct op het aantal bergen; het zijn er immers meer. De naam lag waarschijnlijk goed in de mond, maar het kan ook ontstaan zijn uit de naam Siefen (vochtig bergdal) of Seifensieder (zeepproductie).

Ook het begrip ‘berg’ is natuurlijk altijd discutabel, want wanneer is een heuvel een berg? Als je een berg hebt, heb je ook een dal; anders is het een plateau. Volgens de definities van Wikipedia mogen we in het Siebengebirge van bergen spreken: ze zijn immers hoger dan 200 meter en er is duidelijk sprake van een dal. Het Rijndal ligt op circa 70 meter hoogte en de hoogste berg, de Ölberg, is 460 meter hoog. Een verschil dus van bijna 400 meter, met steile hellingen. Als wandelaar kun je in deze bergen dus helemaal losgaan, zeker als je hoogtemeters wilt maken. Het gebied bestaat voornamelijk uit loofbos; er groeien veel beuken.
De 7 bekendste bergtoppen
Als we er toch zeven meest bekende bergtoppen uit pikken, dan zijn dat:
- Großer Ölberg (460,1 m) met restaurant, een zendmast en prachtig uitzicht.
- Löwenburg (455,0 m) met de gelijknamige Burgruine en de “Drei-Seen-Blick” (ik heb geen “See” gezien).
- Lohrberg (432,4 m) – zonder bijzonderheden.
- Nonnenstromberg (335,3 m) – zonder bijzonderheden.
- Petersberg (331,1 m) met het Gästehaus van Deutschland, waar nogal wat hoogwaardigheidsbekleders verbleven. Vroeger was deze berg ook toegankelijk met een tandradbaan.
- Wolkenburg (324,0 m) – hier stond vroeger een kasteel, maar door de winning van trachietgesteente is een deel ingestort en is de berg inmiddels 35 meter lager.
- Drachenfels (320,7 m) – dit is de bekendste berg met een prachtig panorama over de Rijn en een restaurant. De berg is goed bereikbaar via een toeristische tandradbaan, maar ook via een wandelpad. Het kan er erg druk zijn. Op de top bevindt zich nog de ruïne van Burcht Drachenfels.
De wandeling
Wij gingen dus aan de wandel in het Siebengebirge en startten de wandeling op de Margarethenhöhe, bij de gastronomie Margarethenkreuz (goede schnitzels) bij Ittenbach. Hier is een parkeerplaats waar je voor 3 euro de hele dag mag staan.
Ik heb de wandeling twee maal gelopen: de eerste keer in de winter, bij regen en wolken, en de tweede keer in het voorjaar, bij een comfortabele 20 graden en een strakke blauwe lucht.

De route voerde ons over alle zeven eerder genoemde toppen. We wandelden met de klok mee, zodat de eerste 10 km door het bos gaat, waarna de route steeds afwisselender wordt. De laatste, zwaardere kilometers bieden dan wat meer variatie. Uitgezette wandelroutes zijn er niet, maar diverse punten zijn wel bewegwijzerd.
Zet de route in GPX op je telefoon

De Rheinsteig loopt door dit gebied, maar brengt je niet terug naar je vertrekpunt. Sommige delen van de route vallen samen, waardoor het ineens drukker kan zijn.
Het is dus raadzaam om een GPS of een goede app (en accu) op je telefoon te hebben. Je verdwaalt makkelijk en er zijn veel paden die kriskras door het gebied lopen. Het GPX-bestand van de route kun je hier downloaden:
Download “GPX wandeling Siebengebirge” siebengebirge_24km.gpx – 1458 keer gedownload – 389,82 KB
Mijn favoriete app is OSMAND; deze is gratis en als je meer kaarten en hoogtelijnen wilt, kost dat op jaarbasis niet veel. Ik log de tracks met mijn Garmin Instinct.
De start van de wandeling
De start bevindt zich op circa 400 meter hoogte. Dat is dus mooi meegenomen, maar uiteindelijk maakt het weinig uit. We beginnen met de Lohrberg, die kun je op verschillende manieren bereiken. Vanaf deze berg is er een soort graat die tot aan de Trenkeberg (430+) loopt. Van hier dalen we steil naar beneden en komen bij de Löwenburger Obstwiese uit, bij een restaurant. Daarna beklimmen we in een cirkelvormige route de ruïne van de Löwenburg. We hebben er, zowel naar het oosten als naar het westen, een prachtig uitzicht.


Dan duiken we een hele tijd het bos in, waar de route voornamelijk bergaf gaat. Via allerlei kleinere bergtoppen gaat het vanaf de Großer Breiberg (313+) ineens steil naar beneden tot circa 150+. Dan is het weer 174 meter klimmen naar de Wolkenburg (324+). Dit is een vreemde top met allerlei grillige, met mos begroeide rotsformaties.
Drachenfels
Na weer even een steile, lastige afdaling komen we met vaste voet op de bodem uit, op een degelijk pad met ineens veel andere wandelaars. We steken de Drachenfelsbahn over en komen uit op de Drachenfels (321+).


Hier is het druk, want dit is de bekendste, laagste en meest toeristische top op de route. De tandradbaan brengt toeristen vanaf Königswinter naar de top. Met uitzicht op de Rijn lopen we naar Schloss Drachenfels, steken hier de tandradbaan over en volgen het Nachtigallental verder naar beneden.

De Petersberg
Beneden, bij de autoweg aangekomen, beginnen we weer aan de klim van de Petersberg. Dit is een lange, fikse klim, maar gelukkig worden we zo nu en dan door Maria via een soort kruisweg in de gaten gehouden. Op de top is een prachtige biergarten en een restaurant. Er staat een groot hotel, inclusief een kapel.



Vanaf hier hobbelen we eigenlijk door dicht bos over de laatste toppen heen, waaronder de Nonnenstromberg. Deze springt er eigenlijk alleen maar uit vanwege de grote hoop stenen op de top.

De Großer Ölberg: hoogste punt van de wandeling
Uiteindelijk komen we na een allerlaatste stevige klim op de Großer Ölberg uit. Er is een restaurant met een geweldig uitzicht. We durven het aan om hier een pot bier te pakken, want het gaat nu alleen nog maar bergaf, terug naar de parkeerplaats.

Wandelen in de Duitse Eifel
Eifelsteig | Klosterroute | Struffeltroute | Narcissenroute | Rur-Olef route | Kupferroute | Heckenlandroute | Burgenroute | Hurtgenwald | Wilnistrail | Wasserlandroute | Westwall Hollerath | Wasser für Köln | Westwall Simmerath | Münstereifelsteig | Kneippwanderweg | Siebengebirge | Buntsansteinroute | Pingenwanderweg | So weit das Auge reicht | Altenahr – Mayschoss
Meer Duitsland:
